İmplant Tedavisi

Dental Implantlar

Dental implantlar tıpkı doğal bir diş gibi işlev görür. Ağız, diş ve çene cerrahı ilk önce tıbbi dereceli titanyum veya implantı diş eti dokusunun altına yerleştirir, bu eksik dişin kökünü taklit eder. Zamanla, diş implantı doğal olarak kemiğinize entegre olur ya da birleşir. Bu entegrasyon, diş implantlarının tam olarak sağlıklı doğal dişler gibi çalışmasını sağlayacak yedek dişleriniz için sağlam bir temel oluşturur. İmplantın kemikte tamamen iyileşmiş olduğu kabul edildiğinde sonuçlar güzel, doğal, güvenli ve hepsinden önemlisi de kalıcıdır.

İmplantın Avantajları Nelerdir ?

Dental implantlar, protezlere ve diğer diş değiştirme seçeneklerine göre çeşitli avantajlar sunar:
• Sevdiğiniz yiyecekleri yemenizi sağlar
• Kemik kaybını önler
• Yüz estetiğini korur
• Diş değiştirme ve ısırma problemlerini önler
• Kalıcı ve güvenli bir çözüm sağlama
• Tam olarak sağlıklı doğal dişlere benzeyen güzel yeni dişler

Herkes İmplant Tedavisi Yaptırabilir mi ?

İmplant vidaları belirli genişlikte ve kalınlıkta ürünlerdir. Bu sebepten ötürü, tedavinin uygulanacağı bölgenin implant vidasını kabul edecek genişlik ve yükseklikte olması gerekir. Çene kemiğinin ne kadar dayanıklı olduğu da implant tedavisini doğrudan etkiler.Tedavi öncesi ve sonrası diş etleri tam anlamıyla sağlıklı olmalıdır. Kişinin genel sağlık durumunda bir sıkıntı olmadığı sürece implant tedavisi için uygulanan bir üst yaş sınırı yoktur fakat, 18 yaşından küçük hastalar için kemik ve yüz gelişimi tamamlamadıkları sebebiyle implant tedavisi önerilmez.

İmplant Tedavisinde Ağrı Sızı Hissedilir mi ?

İmplant nedir sorusunu yanıtladıktan sonra hastaların belki de en çok merak ettiği konulardan biri de implant tedavisinde acı duyulup duyulmadığıdır. Operasyondan önce hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulandığı için operasyon sırasında acı hissedilmez. Ancak, operasyon gecesi ve takip eden birkaç gün hafif bir ağrı ve sızı olabilir. Hastaların söylediklerine göre bu ağrı, diş çektirdikten sonra duyulan ağrıdan farksızmış. Sorunsuz tamamlanan tedavilerde implantın varlığını dahi hissetmeyecek rahatlıkta olursunuz.

İmplant Temizliği Nasıl Yapılır ?

İmplant tedavisinin ardından 3 ay ila 9 ay gibi bir iyileşme sürecinden geçersiniz. Bu süre zarfında ağız ve diş bakımınıza son derece özen göstermeniz gerekir. İmplant, ağzınızın içinde bulunan doğal olmayan bir yapı olduğu için temizliğine en az kendi dişlerinize gösterdiğiniz kadar, hatta daha fazla dikkat ve özen göstermelisiniz.İmplant tedavisi ne kadar zorsa, implant temizliği de o kadar zordur diyebiliriz. Öğrenme sürecini aştıktan sonra temizlik işlemi son derece kolaydır. Burada kilit nokta, tedaviye gerekli zamanı ayırmanız gerektiğidir. İmplant tedavisinin başarıyla sonuçlanması için gerekli olan en önemli şeylerden birinin düzenli ağız ve diş bakımı olduğunu asla unutmamalısınız.