Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Başlıca Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

  • Yer Tutucular
  • Çocuk Protezleri
  • Diş Çekimi
  • Diş Travmaları tedavileri
  • Endodontik Tedaviler
  • Süt ve sürekli dişlerde restoratif tedaviler
  • Diş çürüğünden koruyucu önlemler (Fissür örtücü, fluroid jel, vb.)
  • Ağız alışkanlıklarının önlenmesi (Parmak emme, tırnak yeme, vb.)

Çocuklarda Uygulanan Koruyucu Uygulamalar

Pedodonti’nin en önemli uygulamaları; diş çürüğünü önleyici ve koruyucu uygulamalardır. Diş çürüğünde koruyucu tedaviler, çocukların ağız ve diş sağlığını koruyarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek ciddi ağız ve diş sağlığı sorunlarının önüne geçer. Çocuk Diş Hekimliği’nde uyguladığımız tedaviler çürük oluşumunu engelleyerek dişlerin sağlıklı bir şekilde fonksiyonunu sürdürmesini sağlamak üzere planlanır.Diş sorunlarının oluşumunun engellenmesi için koruyucu diş tedavisinde flor ve fissür örtücü uygulamalar yaygın olarak tercih edilir. Çürük oluşumunun engellenmesinde çocukların beslenme alışkanlıkları, ağız ve diş bakımı hakkında bilinçlendirilmeleri de önemlidir.

Fissür Örtücü ve Flor Uygulamaları

Fissür örtücü diş tedavisi daimi dişlerde yüzeyde yer alan ve çürümeye neden olabilecek olukların kapatılarak bu bölgede oluşabilecek bakterilerin engellenmesini sağlamaktadır. Fissür örtücü tedavi ile diş çürükleri akışkan bir dolgu maddesi ile kapatıldığından uzun süreli diş sağlığı korunmuş olur. Fissür örtücü uygulama sonrası çocuğun en az 6 ayda bir kontrol olması gerekir. Fissür örtücü ile benzer amaçla uygulanan flor uygulamasında diş yapısı kuvvetlendirilir.Diş, asit ataklarına karşı korunur. Böylece çürük oluşumu büyük ölçüde engellenir. Çocuk diş hekimliği uygulamaları bu alanda uzmanlaşmış çocuk diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

Pedodontik Zirkonyum Kronlar

Yaygın olarak “kaplama” olarak bilinen zirkonyum kron tedavisi dişlerde çok fazla madde kaybı olduğunda kullanılmaktadır. Estetik diş tedavilerinde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.Pedodonti alanında çocuklarda süt dişlerinde oluşabilecek sorunların engellenmesi için zirkonyum uygulanmaktadır. Çoğunlukla önemsenmeyen süt dişleri kalıcı dişlerin sağlığını etkileyerek çocuğun ağız ve diş sağlığının temelini oluşturur. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarının diş sağlığını önemseyerek düzenli kontrollerini yaptırmaları gelecekteki sorunların da engellenmesi için önemlidir.Zirkonyum kron çocuklar için özel olarak üretilerek alanında uzman diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır.