Elektrikli Diş Fırçası mı Yoksa Manuel Diş Fırçası mı?

Elektrikli Diş Fırçası mı Yoksa Manuel Diş Fırçası mı?

Diş hekimlerinin hemfikir olduğu bir nokta varsa, o da şu: Dişlerinizi günde iki kez 2 dakika fırçalamak ağız sağlığı için atabileceğiniz en etkili adımdır. Hem elektrik ve manuel diş fırçaları ağız nedenleri çürümeye olduğu plak ve hastalık kaldırma etkilidir.

 

Elektrikli Diş Fırçasının Avantajları

 

Elektrikli diş fırçası kılları, dişlerinizden ve diş etlerinizden plak birikmesini gidermenize yardımcı olmak için titreşir veya döner. Titreşim, diş fırçanızı dişlerinizin üzerinde her hareket ettirdiğinizde daha fazla alanı temizlemesine izin verir.

Yapılan araştırmalar, elektrikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarına göre daha fazla plak ve diş eti iltihabını azalttığını göstermiştir. Üç aylık kullanımdan sonra plak yüzde 21 ve diş eti iltihabı yüzde 11 azaldığı gözlemlenmiştir.

Elektrikli diş fırçaları işin çoğunu sizin için yapar. Sınırlı hareket kabiliyetine sahip herkes için yararlı olabilirler.

Elektrikli diş fırçasına yerleştirilmiş bir zamanlayıcı, dişlerinizden ve diş etlerinizden plağı temizlemek için dişlerinizi yeterince uzun süre fırçalamanıza yardımcı olabilir.

Diş fırçasının değişim zamanı geldiğinde, elektrikli diş fırçasının sadece başlığını değiştirmeniz yeterlidir.

Elektrikli diş fırçalarının özellikle diş telleri gibi ortodontik tedavi aşamasında olan kişiler için faydalıdır çünkü fırçalamayı kolaylaştırır ve diş aralarını rahatlıkla temizleyebilir.

Tüm çocuklar dişlerini fırçalamakla ilgilenmez. Elektrikli diş fırçası çocuğunuz için daha ilgi çekici ise, iyi bir ağız temizliği elde etmenize ve sağlıklı alışkanlıklar edinmesine yardımcı olabilir.

Doğru kullanıldığında, elektrikli bir diş fırçası diş etlerine veya diş minesine zarar vermez.

 

Elektrikli Diş Fırçasının Dezavantajları

 

Elektrikli diş fırçaları manuel olanlardan daha pahalıdır.

Doğru yedek fırça başlıklarını bulmak her zaman kolay olmayabilir. Çünkü tüm mağazalarda sizin kullandığınız elektrikli diş fırçasına uygun marka ve modelde başlık bulunmayabilir. Özellikle belli bir süre geçince yeni modeller çıktığında sizin eski modelinizin başlığını bulmak zorlaşabilir. Bunu önlemek için size uygun başlığı bulduğunuzda stok yapabiliriz. Ancak bu durum da maliyeti artırır.

Eğer evde birden fazla kişi başlıkları değiştirmek şartı ile aynı elektrikli diş fırçasını kullanıyorsa; sizin seyahate çıkma durumunuzda ya evdeki kişilerin ya da sizin manuel diş fırçası edinmeniz gerekecektir.

Titreşim hissinden herkes hoşlanmayabilir. Ayrıca, elektrikli diş fırçaları ağzınızda biraz daha fazla tükürük üretimine sebep olabilir. Bu da bazı kişiler tarafından rahatsız edici bulunabilir.

 

Manuel Diş Fırçasının Avantajları

 

Manuel diş fırçaları uzun süredir kullanılıyor. Bir çok elektrikli diş fırçasında bulunan uyarıcı ses ve titreşimlere sahip değillerdir. Ama dişlerinizi temizlemek ve diş eti iltihabını önlemek için hala etkili bir araçtırlar.

Manuel bir diş fırçasını kullanırken herhangi bir zorluk yaşamıyorsanız, doğru ve etkili kullandığınızdan eminseniz günde iki kez olacak şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Manuel diş fırçalarına neredeyse tüm marketlerden, benzin istasyonlarından veya eczanelerden edinebilirsiniz. Çalışmaları için şarj edilmeleri de gerekmez. Böylece her yerde ve her zaman manuel bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Manuel diş fırçaları uygun maliyetlidir.

 

Manuel Diş Fırçasının Dezavantajları

 

Yapılan araştırmalara göre insanların manuel diş fırçası kullanırken sert fırçalama olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Çok sert fırçalama ile diş etlerinize ve dişlerinize zarar verebilirsiniz.

Manuel bir diş fırçası kullanırken yeterli süre fırçalayıp fırçalamadığınızı anlamanız zor olabilir. Fırçalama seanslarınızı zamanlamak için banyonuza bir mutfak zamanlayıcısı yada 2 dakikalık bir kum saati yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Doğru tekniği kullanırsanız ve yeterince uzun süre fırçalarsanız, hem elektrikli hem de manuel diş fırçaları diş temizliğinde etkilidir. Hangi diş fırçasının sizin için en iyisi olacağına dair sorularınız varsa diş hekiminizle konuşun.


Berkcan Aytaç


Bu İçeriklere Göz Atabilirsiniz


2 Yorum


Yorum Yap

E-Posta adresiniz veya telefon numaranız paylaşılmayacaktır.
* doldurulması zorunlu alanlar