Restoratif Diş Tedavisi

 

Restoratif Diş Dolgusu Nedir ?

Restoratif diş dolgusu kaybolan doğal diş yapısının yerine tamir ve estetik amaçlı koyulan beyaz(kompozit) ya da siyah(amalgam) dolgulardır.

Amalgam dolgunun gri-siyah renkte olması ve çürük görüntüsü oluşturması, estetik dolgu olarakta isimlendirilen beyaz(kompozit) diş dolgusunun zamanla daha fazla tercih edilmesine yol açtı. Beyaz rengi ile uygulandığı dişte estetik bir görünüm sağlayan bu dolgular yeterli sağlamlık ve görüntüyü sağlayarak yapılan restorasyonun hekim ve hastalarda daha fazla kabul görmesine neden oldu..

Estetik olan ön dolgular yani bondingler diş boyunun uzatılması ya da istenmeyen diş aralıklarının kapatılması işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır

 

İNLEY, ONLEY VE KRON
DOLGU NEDİR ?

İnley ve onley dolgular, dolgu ve kron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı veya kaplanacak derecede zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir.

Uzman bir diş hekimi tarafından yapılan muayene sonrasında dolgunun yapılacağı alanın ölçüsü alınıp, laboratuvar ortamında hazırlanıp bir sonraki seansta diş üstündeki boşluğa yerleştirilen estetik ve sağlam dolgulardır.

Restoratif Diş Tedavisi Genellikle Estetik Bir Gülüş İçin Mi Tercih Ediliyor ?

Restoratif diş tedavisi hem estetik ve hem de dişin kaybettiği fonksiyonu geri kazandırmak için uygulanan tedavi yöntemleridir. Çoğunlukla çürük dişlere uygulanan beyaz dolgu olarak düşünülse de restoratif diş tedavisi; diş yapısının çeşitli nedenlere bağlı rahatsızlıkların yol açtığı diş formlarındaki bozulmaları düzeltmek, restore etmek, dişin fonksiyon ve estetiğini iade etmek ve en önemlisi soruna sebep olan unsurların yeniden oluşmasını önleyici tedbirleri alacak koruyucu diş hekimliği prensiplerini uygular. Kısacası, uygulanan tedavi yöntemleri sadece estetik amaçlarla değil dişe fonksiyonelite kazandırmak ve korumak amacı ile uygulanan tedavi yöntemleridir.

Restoratif Diş Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Restoratif diş tedavisinden sonra dikkat etmeniz gereken herhangi katı bir kural yoktur. Dolgu sonrası dişte bir hassasiyet oluşumu çürüğün ne kadar büyük ve ne kadar derin olduğuna bağlıdır. Derin ve büyük çürüklere yapılan dolguların ardından 2-3 gün gibi geçici bir süre hassasiyet hissedilebilir.